Showing posts with label Hitachi LE46TO5A. Show all posts
Tuesday, 30 November 2010
Hitachi unveils a slim HDTV
HITACHI has added another 1080p LED HDTV to its collection, the 46in LE46TO5A.
The aesthetically pleasing HDTV uses a number of technologies to enhance picture quality such as Edge LED backlight system, 100Hz refresh rate and Mega Dynamic Contrast.
Measuring a mere 29.8mm in thickness and weighing about 15kg, the slim and light model will fit any living room and can also be mounted on the wall easily.
The LE46TO5A comes with several input options including a component video port and three HDMI slots.
Hitachi unveils a slim HDTV